Zaujímavosti

 
 Výskum, pri ktorom sme anketou zistili, ako často ľudia využívajú sociálne siete nám priblíži danú tému. 
 
 Ako Facebook ničí náš mozog a dekonštruuje vzťahy i spoločnosť ? 
  Rozpad vzťahov 
 
 Stačí sa pozrieť na (zväčša) mladých ľudí, ktorí sedia pri jednom stole v kaviarni. Každý z nich textuje s niekým mimo miestnosť. A ak práve aktívne neesemeskujú, leží ich mobil na stole a oni jedným okom stále hľadia, kedy sa rozsvieti. V ich mozgu (v ich záhrade) sa nedeje nič, čo by podporovalo rast. Štúdie dosvedčujú, že tento efekt dokonca nesúvisí s tým, či telefón používame – k trivializácii konverzácie všetkých účastníkov stačí len viditeľná prítomnosť mobilu. Pri partneroch sa môže prejaviť aj pokles dôvery.

Ďalšie štúdie dokazujú, že spokojnosť užívateľov FB sa znižuje úmerne s počtom ich „konverzácií“.

Ľudia, ktorí spolu často fyzicky hovoria, zvládajú lepšie nielen konverzáciu, ale aj riešenie problémov vrátane tých v medziľudských vzťahoch. Preto je u nich preukázaná väčšia spokojnosť. Existujú však dve výnimky. Prvá sa týka ľudí žijúcich v spoločenskej izolácii. Ich spokojnosť i zdravotní stav sa naopak môžu zapojením sa do sociálnych sietí zlepšiť. Druhá zaznamenáva spokojnosť a nižšiu rozvodovosť manželstiev u dvojíc, ktoré sa zoznámili cez FB či internet. Vysvetlením môže byť väčšia možnosť selekcie a tiež potvrdenie spoločných záujmov či vlastností ešte prv, než sa obaja do vážneho vzťahu pustia.

  Návyk 

 Ďalším negatívnym efektom sociálnych sietí je návykovosť. Neurochemicky totiž prebieha ich lákanie rovnako, ako keď ideme do kasína. Zväčša to nestojí za nič. Občas však príde rýchla odmena, ktorá nás nečakane vzruší. Dôsledkom je reakcia mozgu, ktorá vedie k nárastu hladiny dopamínu, chemickej látky, ktorá sprostredkúva pocity slasti. To podporuje nutkavosť a láka. Práve preto používa väčšina ľudí sociálne médiá nie na pracovné alebo vedecké účely, ale na tzv. „surfovanie. Informácie, ktoré si medzi sebou posielajú, sú však „ploché“ a jednorazové správy.

 Lákanie FB je navyše permanentné, pretože internet sa nevypína. Tak sú narušené bežné denné štruktúry a paradoxne aj vzťahy, pretože nutkanie je rovnako naliehavé ako okamžite vziať vyzváňajúci telefón.

 

 

Vyhľadávanie

Dominika J. 2014